Peregrynacja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej

Od 26 lutego 2021 roku w naszym dekanacie peregrynuje obraz Matki Boskiej Częstochowskiej patronki robotników, replika krzyża nowohuckiego wraz z relikwiami błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Nasza parafia jako pierwsza gościła obraz Matki Bożej.

Peregrynacja rozpoczęła się o godz. 16:45 wprowadzeniem obrazu do świątyni parafialnej. Na uroczystym przywitaniu Maryi przez księdza Proboszcza byli obecni ksiądz Jacek oraz nasz rodak salezjanin ksiądz Zbigniew. Po przywitaniu naszej Matki rozpoczęła się Msza Święta. Ksiądz Proboszcz wygłosił homilię, w której przypomniał i przybliżył historię związaną z obrazem, dziejami krzyża z Nowej Huty jak i elementy życiorysu bł. ks. Jerzego. Po Eucharystii był czas na osobistą modlitwę przy obrazie Matki Bożej.

O godzinie 20:00 rozpoczął się różaniec, a zaraz po nim odbyło się czuwanie prowadzone przez młodzież, w trakcie którego odśpiewany był apel jasnogórski. Całość czuwania upiększona była pieśniami ku czci Maryi. W niedzielę po każdej Mszy Świętej następowało błogosławieństwo wiernych relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej był odmawiany różaniec święty – prowadzony przez róże różańcowe.

W wygłaszanej niedzielnej homilii ksiądz Grzegorz ukazywał prawdę o nieskończonej miłości macierzyńskiej Maryi, która cały czas czeka na nas niezależnie od tego jacy jesteśmy. Przed Nią nie musimy udawać. Ona nas zna i czeka, aby pomóc, przytulić, obdarzyć Miłością. Ważne przy tym jest zaufanie do drugiej osoby, a przede wszystkim do Boga.

O godzinie 12:30 uroczyście pożegnaliśmy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej wraz z relikwiami bł. Ks. Jerzego Popiełuszki i repliką krzyża nowohuckiego. Obraz udał się samochodem – kaplicą do kościoła św. Mikołaja.

About the author