Pozdrowienia z Panamy

Niedawno, bo w ostatnią niedzielę zakończyły się XXXIV Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Mieliśmy to szczęście, że jedna nasza parafianka – Kinga Dulęba reprezentowała nas na tym ważnym wydarzeniu. Dziękujemy jej, że chciała się z nami podzielić swoimi przeżyciami. Zachęcamy do przeczytania jej relacji z Panamy (Tekst został napisany 24 stycznia):

„Wszystkich gorąco pozdrawiam z upalnej Panamy. Trudno ubrać w słowa to wszystko, co chciałabym powiedzieć. Cały zeszły tydzień spędziliśmy w diecezji Penonome w parafii Anton. Gościnność i otwartość rodzin panamskich jest wspaniała.  Poznawaliśmy kulturę i zwyczaje panamskie. W duchu jedności i radości braliśmy udział w spotkaniach modlitewnych. Dzieląc się swoją wiarą, doświadczyliśmy bardzo prostej, ale szczerej i radosnej wiary tutejszych mieszkańców.

Odpoczywaliśmy również nad Oceanem Spokojnym i zwiedzaliśmy okoliczne atrakcje turystyczne poznając bogatą florę i faunę Panamy. Wszystko tutaj dzieje się bardzo powoli. Dla mieszkańców ważniejsze jest być niż mieć. Dlatego też mimo, że nie posiadają wiele są bardzo szczęśliwi. Życie toczy się tutaj w typowo panamskim rytmie. Dlatego też zupełnie normalnym jest to, że na przykład Msza Święta rozpoczyna  się co najmniej pół godziny później niż w planie. Chciałoby się powiedzieć że my Europejczycy mamy zegarki, ale nie mamy czasu a Panamczycy nie mają zegarków, ale mają czas.

W Anton mieszkaliśmy w prowizorycznych domach przykrytych tylko blachą. W domach bez szyb w oknach i bieżącej wody. Jednak szybko przywykliśmy do tych warunków. Przyroda wynagradzała wszystko. W pokoju często  odwiedzały nas jaszczurki. Wieczorem zasypialiśmy słuchając  „koncertu natury”, a rano skoro świt budziły nas głośno śpiewające ptaki i bliżej nieokreślone dzikie zwierzęta. Dlatego też nasze miejsce noclegów nazwaliśmy po prostu Dżunglą.

Wiele rzeczy zaskakuje, wiele zadziwia, jednak miniony Tydzień Misyjny podsumowałabym słowami jednej z piosenek, którą często tutaj śpiewamy: „Cała ziemia jest pełna Jego chwały”…

Od poniedziałku jesteśmy w stolicy kraju – Panama City. Kolejny raz zostaliśmy przyjęci przez wspaniałe rodziny. Niesamowite jest to jak oni się cieszą z tego, że mogą nas gościć i być gospodarzami tego wydarzenia.

Jesteśmy na 34 Światowych Dniach Młodzieży w Panamie! W tropikach, na końcu świata…! Wiele można było by jeszcze pisać, ale trudno to wszystko ubrać w słowa. Zakończeniem niech będą słowa hymnu ŚDM:

My jako pielgrzymi
przybywamy dzisiaj tu
z różnych kontynentów, miast i wsi
Dobrą Nowinę chcemy z mocą głosić światu
każdy z nas jest Twoim misjonarzem

Tak jak Maryja chcemy odpowiedzieć „tak”
na Twe wezwanie i Twój plan
Niebo się raduje i rozbrzmiewa śpiewem
Cała Ziemia chwali Twoje dzieła.

Jeszcze raz gorąco pozdrawiam całą wspólnotę parafialną.

Z modlitwą
Kinga Dulęba”

 

About the author